תחילת דף אינטרנט, לחץ אנטר כדי לעבור לאזור תוכן מרכזי
תפריט ראשי של האתר

ייעוץ וטיפול מיני לאנשים עם מוגבלות, חולי וזקנה

adnam

 

 

 

 

 

 

 

 

תכנית דו שנתית להכשרת אנשי מקצוע

 

ייעוץ וטיפול מיני לאנשים עם מוגבלות, חולי וזקנה¬

מנהלים אקדמים:

ד"ר רוני שטרקשל, מטפל מיני ומדריך מוסמך באגודה האמריקאית של מחנכים יועצים ומטפלים במיניות (AASECT) והאגודה הישראלית לטיפול מיני (איט"ם)

ד"ר דניאלה מזור, עו"ס שיקומית, רכזת מקצועית, מרכז "לאורך הדרך"

יועץ אקדמי: פרופ' יואב לביא, מטפל זוגי, משפחתי ומיני מוסמך – מרכז "לאורך הדרך"

צוות היגוי: ד"ר רוני שטרקשל, פרופ' יואב לביא, ד"ר דניאלה מזור, גב' מרים בן עוז  ,M.A. גב' ליביה דוד ,M.A. גב' אביבית שינגרוס M.A.

מיניות אינה תלויה ביכולת ללכת, לשמוע, לראות או ללמוד. כל יצור אנוש הינו מעצם מהותו מיני ויש לו יכולת לאהוב ולהיות נאהב, גופנית ורגשית גם יחד (טפר, 2002)

רקע

מיניות היא מרכיב משמעותי בחיי האדם. למיניות יש השפעה על אינטימיות, הגדרה עצמית, רווחה רגשית ואיכות חייו של האדם או הזוג. למרות זאת, במשך שנים רבות נושא המיניות של אנשים עם מגבלה היה בגדר טאבו. כך גם מיניותם של אנשים אשר מתמודדים עם מצבי חולי מורכבים ושל אנשים בגיל הזקנה. יש מגמה "להקטין" או להתעלם ממיניות של קבוצות אלו. הם החלו לסנגר על עצמם בכל תחומי חייהם, גם בתחום הפרטי ביותר בחייהם – בזוגיות ובמיניות.

לפי אמנות שונות העוסקות בשוויון זכויות של אנשים עם מוגבלות ובמצבי חולי (WHO, 2008), ולאנשים בגיל השלישי (BIHR, 2009) יש אותן זכויות לבריאות מינית ולשירותים בתחום המיניות כמו לאנשים צעירים, בריאים וללא מוגבלות. עם זאת, הם מתקשים מאוד לממש את הזכויות הללו בשל סטריאוטיפים שליליים עצמיים, משפחתיים וחברתיים ­­– חוסר נגישות של שירותי בריאות, חוסר היענות או היעדר מידע בקרב אנשי מקצוע, וקשיים בקיום יחסי מין הנובעים ממחסומים והגבלות שונות. זכויות אנשים בתחום המיניות כוללות הנגשה של מידע וטיפול לצרכים הייחודיים שלהם.

                                                  

מטרת התכנית

מטרת התכנית להציג בפני אנשי מקצוע את העקרונות המרכזיים, תיאורטיים ויישומיים, בטיפול בתחום המיניות, תוך שימת דגש על הצרכים של כלל האנשים, גם אלו שעד כה לא קיבלו מספיק מענה מקצועי בתחום המין והזוגיות. במהלך התכנית ירכשו המשתתפים מיומנויות התערבות, יעוץ וטיפול בתחום המיני, תוך התנסות מעשית וקבלת הדרכה. בתוך כך, המשתתפים יתמודדו עם סוגיות ודילמות מקצועיות, בסביבה רב-תרבותית ובצורה מערכתית-הוליסטית.     

אוכלוסיית היעד

בעלי תואר שני במקצועות טיפול, ייעוץ וחינוך, אשר עוסקים לפחות שנתיים בעבודה עם אנשים עם מוגבלות, חולי ו/או זקנה. במקרים חריגים יתקבלו גם בעלי תואר ראשון בכפוף להחלטת הוועדה. הקבלה מותנית בראיון אישי.

משך ומבנה התכנית

תכנית דו-שנתית, סה"כ 216 שעות לימוד אקדמיות ועוד 100 שעות פרקטיקום- התנסות בעבודה טיפולית בשדה. קיימת אפשרות להשתלב בפרקטיקום במרכז "לאורך הדרך".

תכנית הלימודים

הלימודים יחלו באוקטובר 2018 ויתקיימו אחת לשבוע בימי חמישי בשעות הבוקר בקמפוס הנמל של אוניברסיטת חיפה (מרחק הליכה מהרכבת).

לקראת פתיחת התכנית  תתקיים סדנת SAR ((Sexual Attitude Reassessment המתמקדות בהערכה-מחדש של עמדות בתחום המיני ודה-סנסיטיזציה, סה"כ 16 שעות. סמינר סאר בן 8 שעות יתקיים גם בין שנת הלימודים הראשונה לשנייה.

רשימת הקורסים

* מבוא למיניות האדם * מיניות לאורך החיים אצל האדם עם המוגבלות * מיניות במצבי חולי וזקנה * קשיים בתפקוד המיני והטיפול בהם  * היבטים רפואיים ופיזיולוגיים של תפקוד מיני * טיפול מיני בהקשר תרבותי *

* טיפול באנשים שנפגעו מינית * יעוץ זוגי ומיני   * טיפול באנשים עם התנהגות מינית לא מותאמת ועבריינות מין * גישות בפסיכותרפיה מינית (כולל CBT) * פרקטיקום - טיפול וקבלת הדרכה

סגל המרצים

ד"ר רוני שטרקשל, פרופ' יואב לביא, ד"ר טלי גור בוסטנאי, ד"ר דניאלה מזור, גב' שרי עוז מ"א, גב' לנה קורץ מ"א, ד"ר נלי שטיין מ"א, גב' ליביה דוד מ"א, גב' ענת בירן פרוסט מ"א.

בנוסף ייקחו חלק בתוכנית מרצים מומחים אורחים.      

                          

תעודה

לתלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים וימלא אחר דרישות הקורסים תוענק תעודה מטעם היחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה ומרכז "לאורך הדרך", א.ד.נ.מ וההינה מוכרת ע"י ASSECT

דמי הרשמה: 250 ש"ח

שכר לימוד: 9700   לכל שנה אקדמית

פרטים  והרשמה:

את טופס ההרשמה יש לשלוח למרכז לאורך הדרך לפקס 04-9129551

או למייל:This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. טלפונים לפניות: 04-9129547,ד"ר דניאלה מזור 0528266304

                                   טופס הרשמה

שם התוכנית: הדרכה ייעוץ וטיפול מיני לאנשים עם מוגבלות, חולי וזקנה

שם משפחה _______________ שם פרטי__________________

תאריך לידה ___ /___ /___    מין  ז / נ 

מס' ת.ז. (כולל ספרת ביקורת)  ________________________________________

כתובת פרטית ________________________________________

ישוב ________________________________  מיקוד _________

טלפון ________________ טלפון נייד  _____________________

דואר אלקטרוני _______________________________________

מקום עבודה ____________________   טלפון _______________

מקצוע (פרט)________________________       שנות ותק_______________

מהו התואר הפורמאלי הגבוה ביותר שקבלת?  ___________

תפקיד נוכחי _______________________        שנות ותק _______________   

מצ"ב דמי הרשמה בסך 250 ש"ח לתוכנית שנתית.


בהמחאה מס' ________________ בנק _________ סניף ________

לפקודת: א.ד.נ.מ בע"מ

בכרטיס אשראי: על שם __________________ ת"ז ____________

סוג  _________________   תוקף  ____ /  ____

מספר: _________________


הובא לידיעתי, כי דמי ההרשמה אינם מוחזרים למועמדים שלא התקבלו

או שביטלו את הרשמתם.

תאריך ____/ ____/ ____  חתימה ________________________¬ התכנית בנויה ומוכרת עפ"י הדרישות המוקדמות להסמכה על ידי האגודה האמריקאית של מחנכים יועצים ומטפלים במיניות (AASECT).