תחילת דף אינטרנט, לחץ אנטר כדי לעבור לאזור תוכן מרכזי
תפריט ראשי של האתר

מבוסס מיינדפולנס CBT טיפול

shiluv

 

בית הספר לפסיכותרפיה

היחידה ליישומי מיינדפולנס

 טיפול CBT מבוסס מיינדפולנס

תכנית דו-שנתית

 

מרכזת אקדמית : ד"ר יסמין הד פולדר

מורים מנחים: ד"ר יסמין הד פולדר, גב' רוזנה ג'וסמן, MSW, גב' מיכל כהן, MA, גב' טלי מור הלמן, MA

רקע:

בשנים האחרונות רווחות בשדה הטיפול גישות טיפוליות שונות, המתבססות על תרגול אינטנסיבי של התודעה, אשר מקורו במסורות רוחניות מן המזרח ובראשן המסורת הבודהיסטית. בין הנחקרות ובעלות היעילות המוכחת ביותר ניתן למצוא מגוון של פסיכותרפיות המכונות "הגל השלישי" של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי. הגל השלישי כולל גישות כגון: טיפול בקבלה ומחויבות (ACT), הפחתת לחצים וחרדה באמצעות מיינדפולנס (MBSR), טיפול קוגניטיבי מבוסס מיינדפולנס (MBCT), וטיפול מטה-קוגניטיבי (MCT).

במרבית המקומות בהם נלמד טיפול מבוסס מיינדפולנס, הוא מנותק משורשיו העמוקים ומן הפסיכולוגיה הבודהיסטית, ונלמד ככלי לאימון קשבי-תודעתי. התוכנית המוצעת במרכז שילוב מבקשת לחבר בין השורשים העמוקים של גישות אלו לבין היישומיים הטיפוליים של תרגול מיינדפולנס בתוכנית לימוד של שנתיים עם אפשרות להמשך פרקטיקום להסמכה בשנה השלישית.

התכנית מתוכננת על פי דרישות איט"ה ונשלחת לאישורה.

 

מטרות התכנית לאפשר תהליך אישי של היכרות מעמיקה עם הבסיס התיאורטי והמעשי של גישות "הגל השלישי" – הן מהזווית של הפסיכולוגיה הבודהיסטית (Mindfulness )והן מהזווית של עקרונות היסוד של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. התכנית תאפשר לסטודנטים ליישם כלים טיפוליים בהשראת גישות אלו בעבודתם עם מטופלים בקליניקה, וככלי להתפתחות מקצועית-אישית.

 

שנת הלימודים הראשונה נפתחת בלימודי פסיכולוגיה בודהיסטית אשר תתווה את הבסיס ללימוד מיינדפולנס על הקשריו השונים והרחבים. בהמשך,  נלמדת יחידה, הבנויה משילוב של תרגול מיינדפולנס ומבוא לטיפול קוגנטיבי התנהגותי. במסגרת המבוא נלמד את פרוטוקול הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. התכנית מסתיימת ביחידת לימוד של פרקטיקה יעילה ומוכחת מחקרית "הפחתת לחצים באמצעות מודעות קשובה" (MBSR). באמצע השנה יצאו הלומדים לרטריט אימון, תרגול והעמקה בין יומיים לחיבור בסיסי הידע של התכנית.

 

בשנת הלימודים הראשונה יידרשו התלמידים לעבוד עם שני מטופלים. העבודה תלווה בפרקטיקום בקבוצה מהסמסטר השני.

שנת הלימודים השניה מאפשרת העמקה בתיאוריה ויישום טיפולי קוגניטיבי והתנהגותי והקשרם לגישות טיפול גל שלישי. השנה תיפתח ביחידת העמקה של תיאוריה ויישום טיפולי קוגניטיבי התנהגותי להפרעות כגון: חרדה, OCD ו-PTSD. בהמשך תילמד יחידה של INSIGHT DIALOGUE  היוצקת יסודות מיינדפולנס אל תוך דיאלוג בין אישי מעמיק, אימון בעבודה מטא-קוגניטיבית ויציאה מחשיבה אוטומטית וסכמות אוטומטיות בסיוע לתהליכי הפרדה קוגניטיבית. הלמידה תמשיך ביחידת טיפול בקבלה ומחוייבות ACT . השנה כולה תלווה ביחידת פרקטיקות בקבוצה והדרכה פרטנית בתחום הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מבוסס מיינדפולנס. באמצע השנה יצאו הלומדים לרטריט אימון, תרגול והעמקה בין יומיים לחיבור בסיסה הידע של התכנית.

בשנה השניה, התלמידים יידרשו לטפל ב-6 אירועי טיפול מותאמים. בשנה זו ניתן לבחור בין טיפול במקום העבודה של התלמיד לבין כניסה למרכזים טיפוליים שונים לעבודה מעשית.

במידה ותתגבש קבוצת המשך לשנה ג', היא תוכל להמשיך ולקבל הדרכה בקבוצה והדרכה פרטנית להשלמת שעות ההסמכה בתכנית.

 

תכנית זו הינה פרי פיתוח ויישום של מרכז שילוב ובחסות היחידה ללימודי המשך אוניברסיטת חיפה, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות.

 

 מטרות הקורס

 לאפשר תהליך אישי של היכרות עם גישות "הגל השלישי" בטיפול CBT מבוסס מיינדפולנס

להניח יסודות משולבים מהפסיכולוגיה הבודהיסטית ועקרונות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי

ללמד הלכה למעשה ולפתח מיומנות מיינדפולנס באמצעות תרגול אישי, זאת בהתאם לפרוטוקול MBSR/MBCT

לאפשר התוודעות ויישום כלים טיפוליים בהשראת גישות אלו בעבודה עם מטופלים בקליניקה

לעבור פרקטיקום קצר בהדרכה בקבוצה בהטמעת כלים אלה בטיפול בקליניקה

להציג את המרכיב התיאורטי הקליני הקושר מיינדפולנס לטיפול בחרדה, דיכאון, בהפחתת לחצים וניהול כעסים לאור הבסיס הבודהיסטי ותיאוריות CBT

התנסות ביישום הכלים שנלמדו בקורס דרך התבוננות מחודשת באירועי חיים והתערבויות "כאן ועכשיו"

 

אוכלוסיית היעד:

מטפלים ואנשי מקצוע כגון: פסיכולוגים ועובדים סוציאליים , מטפלים מתחום בריאות הנפש ותחום הבריאות, עובדי שיקום ורווחה, יועצים חינוכיים,

 

 מבנה ומשך התכנית:

13 מפגשים שבועיים אשר יתקיימו בימי ב', בין השעות 08:30-13:30, ועוד 16 מפגשים בימי ב'  בשעות  08:30-14:30

ריטריט בתאריכים 7-8.3.2019

 

מועד פתיחה: 5.11.2018

סה"כ: שעות לימוד אקדמיות בשנה 226

 

 שכר לימוד:

13200 ₪

300 ₪ דמי רישום

* תשלום 400 ש"ח נוספים עבור הריטריט כולל הסדרי לינה ללילה אחד + א.בוקר בחדר לשלושה.

 

פרטים והרשמה:

אתר מרכז שילוב: www.shiluv-bodymind.co.il  דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

טל': 04-9931110, 050-8529455, 050-8529239