תחילת דף אינטרנט, לחץ אנטר כדי לעבור לאזור תוכן מרכזי
תפריט ראשי של האתר

לימודי דולה - קורס דולות, ליווי ותמיכה לאחר לידה

 

ליווי ותמיכה לאחר לידה (פוסט פארטום דולה)

תכנית שנתית

 
רכזת התכנית
גב' מיכל גרוס  מלווה ותומכת לאחר לידה –פוסט פארטום דולה, עובדת סוציאלית בתחום ההתפתחותי ומנחת קבוצות.
רקע
לאורך כל ההיסטוריה האנושית, זכו יולדות לתמיכה ועזרה אחרי הלידה, מתוך הבנה אינטואיטיבית שזהו צורך הכרחי ומתוך מהותם של חיי השבט וחיי-הקהילה.
תהפוכות החברה הניבו מציאות מדאיגה בה כיום יולדות רבות מדי נמצאות בבדידות, חולשה, בלבול ומצוקה בהעדר רשת התמיכה המשפחתית והקהילתית שהיו מאז ומעולם מקור חוזקן.
תומכת ומלווה מקצועית לאחר לידה  יכולה להוות גשר ומענה  של העידן המודרני: לספק תמיכה פיזית ורגשית שמפנה את היולדת להתאקלמות, לאחר השינוי המטלטל ביותר בחייה – הפיכתה לאם. בנוסף, ליווי האם והדרכתה מחזקים את בטחונה ומאפשרים לה ולבן זוגה ליצור כהורים סביבה המאפשרת את שגשוגו המיטבי של התינוק מראשית חייו ובכל רובדי חייו.
תומכת לאחר לידה תעודד את היולדת להתחבר לכוחותיה, לחוזקותיה ולמקורות התמיכה בסביבתה ותוכל להוות עוגן ראשוני לבניית רשת תמיכה קהילתית ע"י היולדת ומשפחתה.
כיום אנו עדים לתהליך התחדשות מסגרת הקהילה התומכת ומחזקת את המשפחות והפרטים המרכיבים אותה. רווחתם המיטבית של האם ותינוקה מראשית דרכם היא הבסיס לשגשוגם כפרטים וכמשפחה ומהדהדת לקהילה כולה.
אוכלוסיית היעד
נשים המעוניינות להעמיק את הבנת ייחודיותה של תקופת החיים שלאחר הלידה בראי התינוק, האם והמשפחה ולהתמחות בתמיכה וליווי משפחות לאחר לידה ובתקופת ראשית החיים. עדיפות לבעלות רקע מקצועי טיפולי .
לבוגרות קורס דולות של אוניברסיטת חיפה וקורסים דומים במקצועות הלידה יישקל מתן פטור משיעורים  בכפוף לתכנית הלימודים אותה סיימו (על פי סילבוס).

הקבלה לתכנית מותנית בראיון אישי.

 
תכנית הלימודים
* הבנת ייחודיותה של תקופת ראשית חייו של התינוק – תוך הבנת צרכיו המרכזיים  בראשית התפתחותו והשפעות אפשריות עליה.
*הבנת תקופת ראשית  ההורות בחיי האם – תוך הבנת צרכיה הגופניים והרגשיים וייחודיות תקופת משכב הלידה והחודשים שלאחריה
*הבנת התהליך הדיאדי של ראשית החיים שעוברים אם ותינוקה והתהליכים שעוברת המשפחה הגרעינית והמורחבת והקניית כלים לתמיכה בתהליך זה.
*הכרת מצבים מיוחדים של משפחות והאתגרים הנוספים שהם מציבים בתקופה זו
* הבנת הקהילה כרשת תמיכה חברתית לאם ולמשפחה  והכרת גורמי תמיכה רלוונטיים. עידוד בוגרות הקורס, בעלות הכשרה קודמת מתאימה, למנף את הידע שרכשו לייזמות או השתלבות במסגרות תמיכה קבוצתיות וקהילתיות.
*הזדמנות לנשות המקצוע ליצור  רישות-מקצועי  ((Networking  בינן ובין עצמן ועם קשת אנשי המקצוע שתפגושנה במהלך הלימודים שיהוו משאב חשוב בעבודתן. הרבגוניות המקצועית של המשתתפות בתכנית תתרום להעשרה ולהפריה הדדית.
מבנה התכנית
32 מפגשים בני 6 שעות לימוד אקדמאיות, בימי ב' החל מתאריך 23.10.2017  בין השעות 09:00-14:30,
סה"כ 192 שעות לימוד אקדמאיות.
תעודה
משתתפת אשר תמלא אחר דרישות התכנית, תוענק לה תעודה מטעם היחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה.
דמי הרשמה
300 ש"ח
שכר לימוד
8,750 ש"ח 
לפרטים
מיכל גרוס 054-6676779