adnam

 

 

  

תכנית דו שנתית להכשרת אנשי מקצוע

 

ייעוץ וטיפול מיני לאנשים עם מוגבלות, חולי וזיקנה¬

 

 


"מיניות אינה תלויה ביכולת ללכת, לשמוע, לראות או ללמוד. כל יצור אנוש הינו מעצם מהותו מיני ויש לו יכולת לאהוב ולהיות נאהב, גופנית ורגשית גם יחד". (טפר, מ. 2002)


רקע:


מיניות היא מרכיב משמעותי בחיי האדם. למיניות יש השפעה על אינטימיות, הגדרה עצמית, רווחה רגשית ואיכות חייו של האדם או הזוג. למרות זאת, במשך שנים רבות נושא המיניות של אנשים עם מגבלה היה בגדר טאבו. כך גם מיניותם של אנשים אשר מתמודדים עם מצבי חולי מורכבים ושל אנשים בגיל הזקנה. יש מגמה "להקטין" או להתעלם ממיניות של קבוצות אלו. הם החלו לסנגר על עצמם בכל תחומי חייהם, גם בתחום הפרטי ביותר בחייהם – בזוגיות ובמיניות. לפי אמנות שונות העוסקות בשוויון זכויות של אנשים עם מוגבלות ובמצבי חולי (WHO, 2008), ולאנשים בגיל השלישי (BIHR, 2009) יש אותן זכויות לבריאות מינית ולשירותים בתחום המיניות כמו לאנשים צעירים, בריאים וללא מוגבלות. עם זאת, הם מתקשים מאוד לממש את הזכויות הללו בשל סטריאוטיפים שליליים עצמיים, משפחתיים וחברתיים ­­– חוסר נגישות של שירותי בריאות, חוסר היענות או היעדר מידע בקרב אנשי מקצוע, וקשיים בקיום יחסי מין הנובעים ממחסומים והגבלות שונות. זכויות אנשים בתחום המיניות כוללות הנגשה של מידע וטיפול לצרכים הייחודיים שלהם.


מטרת התכנית:


מטרת התכנית להציג בפני אנשי מקצוע את העקרונות המרכזיים, תיאורטיים ויישומיים, בטיפול בתחום המיניות, תוך שימת דגש על הצרכים של כלל האנשים, גם אלו שעד כה לא קיבלו מספיק מענה מקצועי בתחום המין והזוגיות. במהלך התכנית ירכשו המשתתפים מיומנויות התערבות, יעוץ וטיפול בתחום המיני, תוך התנסות מעשית וקבלת הדרכה. בתוך כך, המשתתפים יתמודדו עם סוגיות ודילמות מקצועיות, בסביבה רב-תרבותית ובצורה מערכתית-הוליסטית.     


אוכלוסיית היעד


בעלי תואר שני במקצועות טיפול, ייעוץ וחינוך, אשר עוסקים לפחות שנתיים בעבודה עם אנשים עם מוגבלות, חולי ו/או זקנה. במקרים חריגים יתקבלו גם בעלי תואר ראשון בכפוף להחלטת הוועדה. הקבלה מותנית בראיון אישי.                                                                                                                                                                            

 

משך ומבנה התכנית:


תכנית דו-שנתית. סה"כ 370 שעות לימוד אקדמיות, בנוסף במהלך שנת הלימודים השנייה, יעברו הסטודנטים פרקטיקום – התנסות בעבודה טיפולית עם אוכלוסיות בעלות מוגבלות.


תכנית הלימודים:


הלימודים יתקיימו בימי חמישי אחת לשבוע בשעות הבוקר באוניברסיטת חיפה ויחלו באוקטובר 2020.לקראת הלימודים יתקיימו יומיים מרוכזים של סדנת סאר Sars Sexual Attitude Reassessment Seminar - הערכה מחדש של עמדות בתחום המיני ודה-סנסיטיזציה (יומיים מרוכזים- סה"כ 24 שעות לימוד אקדמיות). סמינר סאר של 8 שעות יתקיים גם בין שנת הלימודים הראשונה לשנייה.   


רשימת הקורסים:


* מבוא למיניות האדם * מיניות לאורך החיים אצל האדם עם המוגבלות * מיניות במצבי חולי וזקנה * קשיים בתפקוד המיני והטיפול בהם  * היבטים רפואיים ופיזיולוגיים של תפקוד מיני * טיפול מיני בהקשר תרבותי *


* טיפול באנשים שנפגעו מינית *  יעוץ זוגי ומיני   *  טיפול באנשים עם התנהגות מינית לא  מותאמת ועבריינות מין  * גישות בפסיכותרפיה מינית (כולל CBT) * פרקטיקום - טיפול וקבלת הדרכה


סגל המרצים:

 

ד"ר רוני שטרקשל, פרופ' יואב לביא, פרופ' אילנה דובדבני, ד"ר טלי גור בוסטנאי, ד"ר אורן יורקוביץ, ד"ר תלמה כהן, גב' זהבה לבנטל, גב' דניאלה מזור, גב' ליביה דוד, גב' שלי ורוד, ד"ר סוניה לצטר-פאו

בנוסף ייקחו חלק בתכנית מרצים מומחים אורחים.תעודה:

תלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים וימלא אחר דרישות הקורס תוענק תעודה מטעם מרכז לאורך הדרך והיחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה.


 

*התעודה הוגשה להכרה כממלאת את התנאים המוקדמים הנדרשים להסמכה על ידי האגודה האמריקאית של מחנכים, יועצים ומטפלים במיניות (AASECT).


דמי הרשמה: 250 ש"ח

שכר לימוד: 10,900   לכל שנה אקדמיתפרטים  והרשמה:


את טופס ההרשמה יש לשלוח למרכז לאורך הדרך  לפקס 04-9129551


או למייל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. טלפונים לפניות: 04-9129547, ד"ר דניאלה מזור 0528266304¬ התכנית בנויה ומוכרת עפ"י הדרישות המוקדמות להסמכה על ידי האגודה האמריקאית של מחנכים יועצים ומטפלים במיניות (AASECT).