משרד הרווחהעיריית חיפהמרכז רפואי בני ציון
מכון שלום
                                                          

רקע
טראומה מורכבת מתפתחת בעקבות מצבי חיים ממושכים (בדרך כלל בינאישיים)  בהם האדם נחשף באופן חוזר למצבים המסכנים את שלמותו הפיסית והנפשית. מצבים העלולים לעמוד בבסיסה של טראומה מורכבת הם: פגיעה מינית ממושכת בילדות ובפרט גילוי עריות, חשיפה לאלימות פיסית חוזרת, הזנחה הורית, שבי ועוד. עקב החשיפה הכרונית למצבים אלו מפתחים הנפגעים בנוסף לסימפטומים הפוסט טראומטיים גם שינויים פיזיולוגיים במערכות הגוף הקשורות ליכולת לוויסות רגשי ותגובות ללחץ, וכן שינויים במערכות החשיבה והרגש. שינויים אלה, עלולים להוביל למצבים של רה-וקטימיזציה ולהעלאת הסיכוי להיכנס למערכות יחסים פוגעניות. כתוצאה מכך לנפגעי טראומה מתמשכת יש נטייה לחזור ולחוות פגיעות נוספות במהלך חייהם על ידי עצמם ואחרים.

מודל הטיפול בטראומה מורכבת ייחודי, הדרגתי ובנוי משלבים.

השלב הראשון בטיפול הוא שלב הייצוב בו קיים דגש על הרחבת תחושת הביטחון מתוך בניית יכולת לוויסות רגשי.  כל אלה בכדי לאפשר את השלבים הבאים של עיבוד הטראומה.

לפעמים אנו המטפלים חשים כי דווקא בשלב קריטי זה אין לנו מספיק כלים ללמד את המטופלים מיומנויות לוויסות רגשי ולהפחתת מצוקה וכך, ניסיונות לעבור לשלב "עיבוד הטראומה" אינם מצליחים ולעיתים אף מגבירים את הקושי.

הטיפול הדיאלקטי-התנהגותי (DBT - Dialectical Behavior Therapy), הנשען על דירוג היררכי של טיפול בבעיות, שם לו למטרה לפתח את היכולת לוויסות רגשי ועונה בדיוק על צורך זה של המטופלים והמטפלים. מדובר בטיפול כוללני המתבסס על שילוב תרפיה התנהגותית-קוגניטיבית עם ראיית עולם בודהיסטית ואימון שיטתי במיומנויות חיים.

שיטת טיפול זו פותחה במקורה לטיפול במטופלות הסובלות מהתנהגויות אובדניות ופגיעה עצמית על רקע הפרעת אישיות גבולית. כיום השיטה מיושמת בהצלחה במגוון רחב של אוכלוסיות כאשר מוקד הקושי הוא בוויסות הרגשי: נפגעי טראומה מינית, הפרעות אכילה, והתמכרויות. 

ייחודו של הטיפול הדיאלקטי הוא היותו טיפול רב ממדי הבנוי מטיפול פסיכותרפי פרטני הממוקד בהפחתת התנהגויות אובדניות או הרסניות; התמודדות עם מצוקות ומשברים ומניעת התנהגויות הפוגעות בטיפול; פגישות למידה פרטניות או קבוצתיות שמטרתן הקניית כישורים פסיכו-חברתיים ואימון המטופלים ביישום הכישורים בחייהם עם שמירת קשר טלפוני בין מפגשי הטיפול להטמעת מיומנויות שנלמדו.

לשם כך פותח קורס  ייחודי של טיפול DBT בהפרעות פוסט טראומה מורכבת ע"י המרכז הרב תחומי ומכון שלום.

המרכז הרב תחומי הינו מרכז מומחה לטיפול רגשי ארוך טווח בטראומה מינית והשלכותיה.

הקורס תחת פיקוחה והדרכתה של ד"ר סילביה זליקוביץ' מנהלת מכון שלום -  פסיכיאטרית מומחית במבוגרים, נוער וילדים; מומחית בפסיכותרפיה דינאמית ובטיפול דינאמי קצר מועד; מובילת שיטת הטיפול הדיאלקטי-התנהגותי; מומחית באבחון ובטיפול בפגיעות מיניות.

אוכלוסיית יעד
אנשי טיפול בעלי ניסיון קליני רלוונטי מתחומי פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, פסיכיאטריה, סיעוד, טיפול באומנויות וכו'. (במקרים מסוימים יידרש ראיון קבלה).
 
מסיימי הקורס יוכלו:
להבין ולזהות מטופלים הסובלים מקשיי ויסות רגשי בשדה הטיפולי הרחב. תוך התמקדות בקשייהם של הסובלים מפוסט טראומה מורכבת בעקבות טראומה מינית.לסגל גישה דיאלקטית ומתקפת נטולת שיפוט למטופלים אלה.להשתמש בכלים פרקטיים בטיפול פרטני וקבוצתי להגברת הקשיבות, הוויסות הרגשי, היכולת לעמוד במצוקה באופן יעיל (הפחתת פגיעות עצמיות, מחשבות אובדניות ועוד) ושיפור הקשיים הבינאישיים.
 
מבנה הלימודים
16 מפגשים בני 6 שעות אקדמיות
96 שעות אקדמיות.

הלימודים יתקיימו אחת לשבוע החל מחודש אוקטובר 2021 בימי ג' בין השעות 9:00-13:30.

בכל מפגש יתקיימו 2 חלקים:

חלק א' – תאוריה    (9:00-12:00)
בחלק זה יוסבר הרציונל והרקע התאורטי של שיטת ה DBT שפותחה ע"י הפסיכולוגית האמריקאית מרשה לינהן. תוסבר הגישה הטיפולית הפרטנית והקבוצתית תוך מתן דוגמאות והסבר על יישום השיטה באוכלוסיות הסובלות מקשיי ויסות רגשי בעיקר על רקע פוסט טראומה מורכבת.

מרצה -  ד"ר נטע וולפין – עו"ס, מרכזת היחידה לטיפול בפגיעות מיניות בחדרה של משרד הרווחה , מטפלת זוגית ומשפחתית בעלת ניסיון רב בטיפול DBT עם אוכלוסיות הסובלות מפוסט טראומה מורכבת וקשיים בוויסות הרגשי. מרצה ומלמדת  DBT במוסדות אקדמיים ובארגונים טיפוליים.

חלק ב -  השתתפות בקבוצת מיומנויות  (12:00-13:30).
במקביל לטיפול הפרטני, משתתפים המטופלים בקבוצת מיומנויות, בה הם מפתחים את היכולות שלהם להתמודד עם קשייהם. בקבוצה לומדים המטופלים מיומנויות שונות ומתרגלים אותן בין פגישה לפגישה.

מיומנויות קשיבות (mindfulness), מיומנויות ולידציה, מיומנויות לעמידות במצבי מצוקה והתמודדות עם מצבי משבר, מיומנויות לויסות רגשי ומיומנויות לרכישת יעילות בקשרים בינאישיים.   

בקורס זה תתקיים  התנסות קבוצתית דידקטית של מיומנויות DBT  בה נדגים לימוד כישורים  על המשתתפים, בדומה להנחיית קבוצות המטופלים.

מנחות 
גב' קרן לוין, עו"ס,  MSW, פסיכותרפיסטית. מטפלת פרטנית וקבוצתית במרכז הרב תחומי לטיפול בטראומה מינית, מרכזת את תחום הקורסים וההכשרות במרכז, בעלת ניסיון רב בהנחיית קבוצות מיומנויות DBT לאוכלוסיית פוסט טראומה מורכבת על רקע פגיעות מיניות.

גב' ורד קינן, מטפלת באומנות,  MA, פסיכותרפיסטית, מטפלת פרטנית וקבוצתית במרכז הרב תחומי לטיפול בטראומה מינית ומדריכה סטודנטיות. בעלת ניסיון רב בהנחיית קבוצות מיומנויות DBT לאוכלוסיית פוסט טראומה מורכבת על רקע פגיעות מיניות.

הלימודים יתקיימו במרכז הרב תחומי, רח׳ גולומב 24, חיפה.

דרישות התכנית
נוכחות של מינימום 80% ועמידה במטלות.
 
תעודה
למשתתף אשר ימלא אחר דרישות התכנית, תוענק תעודה מטעם היחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה.
 
שכר לימוד
5000 ₪ לשנה"ל  תשפ"ב (דמי רישום ע"ס 200 שח יורדו משכר הלימוד).
 
לפרטים והרשמה
המרכז הרב תחומי
טלפון: 048359975
דואר אלקטרוני: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.