הדרכת הורים לילדים עם מוגבלות

תכנית שנתית להכשרת אנשי מקצוע

יועצת אקדמית: פרופ' שונית רייטר, מובילת תחום המחקר והשילוב בקהילה של ילדים ואנשים עם מוגבלות

רכזת אקדמית: גב‘ ליביה דוד, מומחית בטיפול באנשים עם מוגבלות, מנהלת מרכז "לאורך הדרך", א.ד.נ.מ.  מחוז צפון

מנהלת התכנית: גב' אביבית וגמן שינגרוס ,מנהלת מרכזי לאורך הדרך, א.ד.נ.מ.

צוות היגויפרופ‘ שונית רייטר, גב‘ ליביה דוד, גב‘ אביבית וגמן שינגרוס, ד“ר דניאלה מזור, גב‘ צופיה סמוחה, גב‘ מרים בן עוז, גב‘ יעל אברם, גב‘ אביגיל טולדאנו, גב‘ עדי שטיין.
 
רקע:
בעבודת הטיפול והחינוך, לעיתים אנשי המקצוע נדרשים לאחד האתגרים המרתקים, הדרכת הורים. כאשר מדובר בהורים לילדים עם מוגבלות, יש להכיר את המורכבות הנוספת והתהליכים הרגשיים שעוברת המשפחה. התחשבות בצרכים, במשאבים ובכוחות שמאפיינים את המשפחה תתרום להסתגלות בריאה ומקדמת. גידול ילד עם מוגבלות היא ”ריצה למרחקים ארוכים“. מעבר לאתגרי היום -יום שיש לכל הורה, הורים לילדים עם מוגבלות מתמודדים עם אתגרים נוספים: צרכים מוגברים של הילד, השפעה על הקשר הזוגי והתא המשפחתי הגרעיני והרחב, יחס ונגישות החברה, הצורך בתמיכות וליווי אנשי מקצוע שונים ועוד. ההורים מהווים את הגורם העיקרי והמשמעותי לאיכות חייו ושילובו של הילד ורווחת כלל המשפחה. על כן, בתהליך זה חשוב לחזק אצל ההורים את היכולת לראות את הכוחות הטמונים בילד ולבסס את תחושת הקומפטנטיות ההורית. תכנית לימודים זו מיועדת למטפלים ואנשי חינוך אשר מעוניינים להעמיק את הידע שיש ברשותם ולהגדיל את ארגז הכלים בעת ליווי ההורים. מענה מדויק לצרכי ההורים יכול לסלול דרך מצמיחה ומעצימה, והתמודדות חיובית של המשפחה.                            
 
מטרת התכנית 
להציג בפני אנשי המקצוע את העקרונות המרכזיים, התיאורטיים והיישומיים בהדרכת הורים. מתוך הכרות מעמיקה עם הסוגיות הייחודיות של הדרכת משפחה לילד עם מוגבלות. בתכנית זו אנשי המקצוע ירכשו כלים וידע כיצד להדריך את ההורים להתמודד במסע ההורות בצורה יעילה ותוך ראייה אופטימית. בתוכנית זו יושם דגש על העצמת ההורים ומיקומם במעגל החוזקה, מתוך המקום של שותפות ואמונה ביכולות ובכוחות ההורים.
 
אוכלוסיית היעד
בעלי תואר ראשון לפחות במקצועות הטיפול, הייעוץ והחינוך, להם ניסיון בהדרכת הורים או טיפול בילדים או מבוגרים עם מוגבלות.
 
משך ומבנה התכנית
תכנית שנתית, סה"כ 156  שעות לימוד אקדמיות ועוד 40 שעות פרקטיקום- התנסות בהדרכת הורים בשדה.
 *על הסטודנט לאתר בתחילת הלימודים מקום להתנסות מעשית מתאים לצרכי התכנית הכולל הדרכה.
ניתן להיעזר במרכז "לאורך הדרך" א.ד.נ.מ. לצורך מציאת מקום להתמחות או הדרכה.
 
תכנית הלימודים
הלימודים יחלו באוקטובר 2022 ויתקיימו אחת לשבוע בימי חמישי ליד תחנת הרכבת בחיפה (מרחק הליכה קצר מהתחנה, ישנו חניון צמוד).

רשימת הקורסים
  • מיומנויות להדרכת הורים - חזון ותפקיד הורי, תקשורת מצמיחה במשפחה, דרכי חינוך מצמיחות, מערך ואווירה משפחתית, התמודדות עם מצבי לחץ, פתרון קונפליקטים ועוד.

  • פסיכולוגיה התפתחותית - התפתחות הילד בשנים הראשונות לחייו, מודלים של התקשרות, השפעת המוגבלות על התפתחות הילד.

  • נרטיב הורי מלידה ועד התבגרות - תהליכים רגשיים בצל האבחון הראשוני, פנטזיה מול מציאות, מאפייני התינוק והילד עם המגבלה, עצמאות ונפרדות מול תלות, מקורות תמיכה, ניהול אנשי מקצוע, צמתים של החיים: ינקות, ילדות, נערות ובגרות ומעבר בין מסגרות, זוגיות וחוסן משפחתי, איכות הקשר הורים - ילדים.

  • פרקים נבחרים בהורות - סוגיות בולטות בגידול ילד עם מוגבלות: מאפיינים, ויסות חושי ותחושתי, קשיים רגשיים, תקשורתיים והתנהגותיים, חינוך מיני, הימנעות מפגיעות ומצבי סיכון, קידום עצמאות ושילוב חברתי.

  • אופק אישי ומשפחתי בגיל הבגרות - ”אופק לעומת הסללה“, צמתים במעגל חיי המשפחה: לבטים והחלטות, החיים כאנשים מבוגרים - אפשרויות והזדמנויות, עידוד צמיחה ושגשוג אישי, שותפות בהחלטות עם אנשי מקצוע וחיזוק התפקיד ההורי, ומיצוי זכויות.

  • פרקטיקום - הערכת צרכי המשפחה והתאמת תוכנית ההדרכה, ליווי הדרכות ההורים הלכה למעשה.

סגל המרצים
גב‘ יעל אברם - מנחת הורים מוסמכת , גב' ליביה דוד- פסיכותרפיסטית ומומחית בטיפול באנשים עם מוגבלות, אביבית וגמן שינגרוס - מדריכת הורים ויועצת מינית מומחית במוגבלויות, ד“ר מיכל טנא רינדה - ייעוץ וליווי תהליכי הנגשה קוגניטיבית, גב‘ אורטל לוי - פסיכולוגית קלינית, ד"ר דניאלה מזור- מטפלת ומדריכה מינית מוסמכת מומחית במוגבלויות, מר מורן ממן - מרפא בעיסוק, גב' הילה נגו- דוקטורנטית לחינוך מיוחד ומדריכת הורים לאנשים עם מוגבלות, אסתי רודוס אברהם - עו“ס ופסיכותרפיסטית גוף נפש,  עו“ס עדי שטיין - פסיכותרפיסטית ומדריכת הורים, מר עמית שניידר - עו“ס קליני.
 
תעודה
לתלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים וימלא אחרי דרישות התכנית תוענק תעודה מטעם היחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה ומרכז ”לאורך הדרך“, א.ד.נ.מ.
 
דמי הרשמה
300 ₪
 
שכר לימוד
9,500 ₪

 

פרטים  והרשמה
את טופס ההרשמה יש לשלוח למרכז לאורך הדרך  לדואר אלקטרוני:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  
טלפונים לפניות: 04-9129547/9   

 להרשמה לחצו כאן

*ייתכנו שינויים