טיפול אינטגרטיבי בגמגום ובהפרעות תקשורת נוספות באמצעות מיינדפולנס ואלתור בקול ובתנועה

 

בהנחיית:

  • ד"ר ליאורה שרגא עמנואל, קלינאית תקשורת העוסקת בטיפול בגמגום. משלבת בעבודה אלמנטים מתחום היוגה, התנועה והמיינדפולנס. מדריכה מוסמכת מטעם אגודת קלינאי התקשורת.
  •  גב' רות רבינס, מורה בכירה ל"אינטגרציית קול בתנועה", מנחת קבוצות ותהליכים אישיים. בעבודתה  משלבת כלים והבנות מעולם הפסיכותרפיה, ובמיוחד הקומי.

רקע

קורס חוויתי המשלב רקע תיאורטי מעולם הטיפול בהפרעות תקשורת (במיוחד גמגום, דיספרקסיה והפרעות על הרצף האוטיסטי) עם התנסות אישית וחוויתית בפרקטיקה של אלתור ווקאלי ותנועתי בשיטת "אינטגרציית קול בתנועה".

הגישה העומדת בבסיס הקורס היא, כי תקשורת אנושית הינה תהליך אינטגרטיבי שבו משתתפים מספר ערוצי הבעה, הכוללים שימוש במימיקה, במחוות גוף, ביציבה, באינטונציה, באיכויות מוסיקליות כמו גם במילים. בסדנא נדגיש את חשיבות הבנתן של הפרעות תקשורת שונות ודרכי הטיפול בהן מתוך הקשבה לשדה ההבעה הגופנית השלם של הדובר, הכוללת היבטים גופניים, קוליים ותנועתיים של המטופל, כחלק בלתי נפרד ממיומנויות ומאומנות הטיפול בהפרעות תקשורת. מודעותו הגופנית של קלינאי התקשורת, כמו גם החופש והשחרור הנגישים לו בהבעתו הקולית, המוסיקלית והתנועתית, משפיעים על יכולתו של הקלינאי לשקם ולשכלל איכויות אלו אצל המטופל.

שיטת אינטגרציית קול בתנועה חוקרת את מרחב ההבעה הבלתי-מילולית, הגופנית, כאן ועכשיו. התרגול בשיטה משלב עבודה קולית ותנועתית עדינה במצב של קשיבות עמוקה (מיינדפולנס), המשקם את הקשר שלנו עם מימד החיות הגופנית של עצמנו ושל הזולת ומאפשר חיבור מחודש אל כוחות חיים ראשוניים, ביטוי עצמי אותנטי וזרימה יצירתית.

מטרות התכנית

היכרות עם האפשרויות הטיפוליות של פיתוח מודעות עצמית גופנית ומיינדפולנס דרך העבודה בקול ובתנועה. פתיחת האפשרות להשתמש בגופנו וקולנו, ממבעים ראשוניים ועד לזרימה תנועתית ומוסיקלית, כדי לתמוך בביטוי השוטף והספונטני של עצמנו ושל המטופל.

אוכלוסיית יעד

קלינאי/ות תקשורת העוסקים בגמגום, דיספרקסיה, אוטיזם, והפרעות תקשורת התפתחותיות.

דרישות התכנית

נוכחות והתנסות במפגשים (מינימום 80% מהמפגשים), קריאת חומר ביבליוגרפי.

מבנה ומשך התכנית

8 מפגשים שיתקיימו  בימי ו' בין השעות 13:30-09:00 בסמסטר ב' בתאריכים הבאים:

מפגש 1: 13.3

מפגש 2: 27.3

מפגש 3: 3.4

מפגש 4: 27.4

מפגש 5: 8.5

מפגש 6: 22.5

מפגש 7: 12.6

מפגש 8: 19.6 

על פי "נוהל אישור השתלמויות במסלול אישי לעובדי הוראה" המעוניינים בהכרה של הקורס לגמול במסגרת מסלול אישי, יפנו ישירות לפיקוח על התפתחות מקצועית טרם תחילת הקורס

 תעודה

תלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים וימלא אחר כל דרישות התכנית, תוענק לו תעודה מטעם היחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה.

דמי הרשמה

100 ₪

שכר לימוד

1,480 ₪