תכנית מקוונת ב- ZOOM

מרצות: עו"ד אליה טל-גבע, עו"ד לירון שיינקמן

 

רקע 

קונפליקטים הם חלק בלתי נפרד מחיינו. במהלך החיים אנו נדרשים להתמודד עם מצבים בינאישיים של קונפליקט או סכסוך, אשר מופיעים בתחומים שונים, כגון: משפחה, עבודה, חברה, מגורים ועוד.

גישור הינו דרך מוכחת שמסייעת לפתור מצבי קונפליקט ביעילות ולסיים את המשבר בדרך חיובית.

גישור הינו הליך ליישוב סכסוכים. בבסיס הגישור עומדת האמונה שניתן להגיע לפתרונות בהם אין מנצח או מפסיד, שני הצדדים יכולים לצאת נשכרים, תוך דגש על שמירת מערכת היחסים. באמצעות הגישור הצדדים אף יכולים לראות בתוך הקונפליקט את ההזדמנות שלהם לצמיחה אישית, חברתית ותרבותית.

את הגישור מנהל גורם ניטרלי אשר מסייע לצדדים לקיים דיאלוג ישיר ומקדם ולייצר מגוון פתרונות שיובילו להסכמות מיטביות עבור כל הצדדים לסכסוך, כל זאת בצורה יעילה וישימה.

תכנית ההכשרה בגישור מקנה הכשרה מקצועית לעסוק בגישור וכן מיומנויות לניהול קונפליקטים בין אישיים בבית ובעבודה.

 

גישור גירושין

תקופת פרידה וגירושין הינה תקופה המלווה באתגרים רבים. ריבוי החזיתות בה נדרשים בני הזוג להתנהל במקביל, לקראת שינוי מהותי בחייהם ובחיי ילדיהם, יוצרים לעיתים קרובות, עומס רגשי ותחושות חרדה וחשש.

גישור בתהליכי גירושין מאפשר לבני הזוג לקבל החלטות משותפות על סיום הקשר הזוגי ביניהם והמשך הקשר ההורי, להסכים על בסיס דיאלוג וכבוד הדדי על פתרון הנושאים הכספיים והרכושיים העומדים לדיון, וכן להגדיר מחדש את מערכת היחסים בניהם מעתה ואילך.

יתרונו המרכזי של הליך הגישור בגירושין, הינו בהתאמה האישית לכל משפחה, למצבם הרגשי, לקצב הדרוש להם, צרכיהם המיוחדים, יכולתם הכלכלית וכן ביכולת לבנות הסכמות יצירתיות בהתאם.

 מגשר-מטפל; גישור לאנשי מקצוע בתחום הטיפול

 תחום הגישור מצוי על קו הרצף בין התחום המשפטי לטיפולי. ככזה, הרקע וההכשרה של המגשר, קובעים במידה רבה את סגנון הגישור הייחודי לו ואת מידת יכולתו לגשר באופן מיטבי בטווח רחב של מקרים.

הגישור מתמקד בהווה ובעתיד, ללא חקירה לעומק העבר והבנת השלכותיו להווה. הגישור למעשה, עוסק בצרכים ובאינטרסים של הצדדים, מבלי להיכנס למניעים ולסיבות לכך ומבלי לנסות לשנות אותם לטווח ארוך.

המגשר אינו שואף להשיג שינוי פרדיגמה בנקודת מבטם של הצדדים על החיים בכלל, אלא שינוי בעמדתם כלפי הסכסוך אשר לפניהם.

מגשר בעל רקע בפסיכותרפיה, יכול לזהות בצורה טובה יותר את מה שעומד מאחורי העמדות הנוקשות של הצדדים, אשר יוצרות פעמים רבות מכשולים רגשיים מול ישוב רציונלי של הסכסוך, ולטפל בהן באופן דומה לטיפול קצר טווח.

יכולת מקצועית זו, כשהיא עטופה בטכניקות מובנות יעילות ופרקטיות לפתרון מחלוקות, הופכת את המטפל למגשר-מטפל, אשר מסוגל להפוך סכסוך לפתרון מוסכם ומערכת יחסים במשבר, למערכת יחסים בצמיחה.

המגשר הינו מנהל הקונפליקט ותפקידו הינו ליצור תקשורת אפקטיבית בין הצדדים, שתאפשר ניהול מו"מ על בסיס הצרכים, במטרה להגיע להסכם בנושא המחלוקת עימה הגיעו.

תכנית ההכשרה בגישור מעניקה למטפלים כלים ומיומנויות לניהול משא ומתן מתקדם, מעבר משיח של זכויות משפטיות לשיח של צרכים, טכניקות מעשיות לפתרון סכסוכים, יצירת אופציות לפתרון וידע בסיסי בנושא הסכם משפטי בעל תוקף חוזי. 

כמעט בכל סכסוך מעורבים רגשות, אך כאשר מדובר בסכסוכים בין צדדים במערכות יחסים נמשכות, הרגשות צפים ונוכחים במרבית הזמן. במקרים אלו, מגשרים בעל ידע וניסיון טיפולי יכולים לזכות ביתרון, על פני מגשרים שאינם בעלי ידע או הכשרה כאמור.

 אוכלוסיית יעד

אקדמאים ממקצועות הטיפול.

 מטרות התכנית

הכשרה לעסוק בגישור בכל תחום. התמקצעות בתחום הגישור המשפחתי, שתאפשר למסיימי התכנית לעסוק גם בגישור גירושין.הבנה מעמיקה של גישור כתפיסת עולם וכשיטה אלטרנטיבית לפתרון סכסוכים.הקניית כלי גישור לעבודה מקצועית ואישית.

 נושאים מרכזיים

ניהול משא ומתן, דרכי התמודדות עם קונפליקטים, קשת ה- ADR, Alternative Dispute Resolution, עקרונות הגישור, שלבי הגישור, תפקידי המגשר, אתיקה בגישור, מציאת פתרונות חלופיים, פיתוח מיומנויות תקשורת איכותית ואפקטיבית, חסמי תקשורת, מאפייני גישור משפחתי, תפקידו הייחודי של המגשר, המצב המשפטי בתחום המעמד האישי והשלכותיו על הגישור, שלבים לקראת גירושין, מאפיינים רגשיים בתהליך, מיומנויות וכלים בגישור על פי שלבי ההליך, מאפייני זוגות בהליך פרידה, חלוקת רכוש, הסדרי שהייה, מזונות, ילדים בצל משבר הגירושין, אלימות במשפחה, בניית הסכם.

 מבנה התכנית

הלימודים יתקיימו אחת לשבוע בימי א' בין השעות 09:00 – 13:15, החל מתאריך 3.1.2021.

20 מפגשים. סה"כ 100 שעות לימוד אקדמיות.

הלימודים כוללים הרצאות, סימולציות, דיונים, סרטים מקצועיים ועוד.

מינימום נוכחות 80% והשתתפות פעילה בשיעורים ובסימולציות.

דמי הרשמה

100 ₪

 שכר לימוד

4,280 ₪

 תעודה

תלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים, ימלא אחר כל הדרישות האקדמיות של התכנית, יוענקו לו שתי תעודות גמר, האחת בגישור, והשניה בגישור בענייני משפחה, מטעם היחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה.

* התכנית מותאמת למתכונת המומלצת ע״י ועדת גדות

התעודה מאפשרת לבצע גישורים באופן פרטי, אך לא מספיקה על מנת לקבל הפניות לגישורים מטעם בית המשפט. לשם כך יש להשתתף בתכנית המשך (פרקטיקום) ולעמוד בכל יתר תנאי המכרזים של הנהלת בתי המשפט.

 על מרצות

"המגשרות"  -  אליה טל גבע, עו"ד

מרצה בקורסי גישור (אוני' בר-אילן, מכון אדלר) וסדנאות בארגונים.

חברת סגל ומדריכה מוסמכת בבית הספר לאימון במכון אדלר.

בעלת תואר שני במשפטים (בהתמחות גישור וישוב סכסוכים).

מגשרת מוסמכת, בוגרת קורס בסיסי, קורס משפחה וקורס פרקטיקום.

מאמנת אישית עם התמחות באימון הורים.

יועצת ארגונית.

מנחה מוסמכת בשיטת points of you.

www.eliya-tal-geva.co.il

 

לירון שיינקמן, עו"ד

 מרצה בקורסי גישור.

בעלת תואר שני במשפטים ותואר ראשון בפסיכולוגיה.

מגשרת מוסמכת, בוגרת קורס בסיסי, קורס משפחה וקורס פרקטיקום.

מגשרת מטעם הנהלת בתי המשפט.

בעלת משרד עורכי דין, העוסק בדיני משפחה וגישור.

בעלת השכלה וידע בתחום הייעוץ הזוגי ופוטותרפיה.

www.familylaw.co.il

 
פרטים והרשמה
היחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה, 3498838 מגדל אשכול, קומה 7 חדר 701.
ימים א' – ה', שעות 08:00 – 13:00
טלפון: 04-8240801
דואר אלקטרוני: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
לטופס ההרשמה לחצו כאן