adnam

 

 

  

תכנית דו שנתית להכשרת אנשי מקצוע

 

ייעוץ וטיפול מיני לאנשים עם מוגבלות, חולי וזיקנה¬

 

צוות אקדמי
ייעוץ אקדמי: פרופ’ יואב לביא, מטפל ומדריך זוגי, משפחתי ומיני מוסמך, מרכז “לאורך הדרך” – א.ד.נ.מ.
ניהול אקדמי: ד”ר דניאלה מזור, עו”ס שיקומית, מטפלת ומדריכה מינית מוסמכת (איט"ם). 
ד”ר רוני שטרקשל, מטפל מיני ומדריך מוסמך (AASECT ,איט"ם).
ניהול התכנית: גב' אביבית וגמן שינגרוס -מנהלת מרכזי "לאורך הדרך", א.ד.נ.מ.
ריכוז התכנית: גב' ולרי זלסקי,  מטפלת ויועצת מינית, מרכז “לאורך הדרך”, א.ד.נ.מ.
צוות היגוי: פרופ’ יואב לביא, ד”ר רוני שטרקשל, ד”ר דניאלה מזור , גב’ ליביה דוד .M.A , גב’ אביבית וגמן שינגרוס. M.A .גב’ מרים בן עוז,. M.A   גב' שלי ורד, M.A D.H.S.   גב' דורית זינו, M.A.

"מיניות אינה תלויה ביכולת ללכת, לשמוע, לראות או ללמוד. כל יצור אנוש הינו מעצם מהותו מיני ויש לו יכולת לאהוב ולהיות נאהב, גופנית ורגשית גם יחד". (טפר , 2002).

התכנית בנויה ומוכרת עפ"י הדרישות המוקדמות להסמכה על ידי האגודה האמריקאית של מחנכים יועצים ומטפלים במיניות(AASECT)

רקע

מיניות היא מרכיב משמעותי בחיי האדם. למיניות יש השפעה על אינטימיות, הגדרה עצמית, רווחה רגשית ואיכות חייו של האדם או הזוג . למרות זאת, במשך שנים רבות נושא המיניות של אנשים עם מגבלה היה בגדר טאבו. כך גם מיניותם של אנשים אשר מתמודדים עם מצבי חולי מורכבים ושל אנשים בגיל הזקנה. יש מגמה “להקטין” או להתעלם ממיניות של קבוצות אלו. הם החלו לסנגר על עצמם בכל תחומי חייהם, גם בתחום הפרטי ביותר – בזוגיות ובמיניות.לפי אמנות העוסקות בשוויון זכויות של אנשים עם מוגבלות ובמצבי חולי, ולאנשים בגיל השלישי יש אותן זכויות לבריאות מינית ולשירותים בתחום המיניות כמו לאנשים צעירים, בריאים וללא מוגבלות. עם זאת, הם מתקשים מאוד לממש את הזכויות הללו בשל סטריאוטיפים שליליים – עצמיים, משפחתיים וחברתיים – חוסר נגישות של שירותי בריאות, חוסר היענות או היעדר מידע בקרב אנשי מקצוע, וקשיים בקיום יחסי מין הנובעים ממחסומים והגבלות שונות. זכויות אנשים בתחום המיניות כוללות הנגשה של מידע וטיפול לצרכים הייחודיים שלהם, ולכן אנשי המקצוע זקוקים להכשרה והתמחות בתחום. 


מטרת התכנית

להציג בפני אנשי מקצוע את העקרונות המרכזיים, התיאורטיים והיישומיים, בטיפול בתחום המיניות, תוך שימת דגש על הצרכים של כלל האנשים, גם אלו שעד כה לא קיבלו מספיק מענה מקצועי בתחום המין והזוגיות. במהלך התוכנית ירכשו המשתתפים מיומנויות התערבות, ייעוץ וטיפול בתחום המיני, תוך התנסות מעשית וקבלת הדרכה. המשתתפים יתמודדו עם סוגיות ודילמות מקצועיות, תוך התייחסות רב-תרבותית ובצורה מערכתית-הוליסטית .

 


אוכלוסיית היעד

בעלי תואר שני במקצועות טיפול, ייעוץ וחינוך, אשר עוסקים לפחות שנתיים בעבודה עם אנשים עם מוגבלות, חולי ו/או זקנה. במקרים חריגים יתקבלו גם בעלי תואר ראשון בכפוף להחלטת הוועדה. הקבלה מותנית בראיון אישי.

 
משך ומבנה התכנית

תכנית דו-שנתית, סה"כ 288 שעות לימוד אקדמיות ועוד 100 שעות פרקטיקום-התנסות בעבודה טיפולית בשדה. בנוסף, במהלך שנת הלימודים השנייה, ישתתפו הסטודנטים בפרקטיקום – התנסות בעבודה טיפולית. קיימת אפשרות להשתלב בפרקטיקום במרכז "לאורך הדרך" ובעבודה לאחר סיום הלימודים לסטודנטים שעומדים בתנאים ויימצאו מתאימים.

 
תכנית הלימודים

הלימודים יחלו באוקטובר 2022 ויתקיימו אחת לשבוע בימי חמישי בין השעות 10:00-15:30. בכל שנת לימוד יתקיימו 16 ימי לימוד מקוונים ו-8 ימי לימוד פרונטאליים ליד תחנת הרכבת בחיפה (מרחק הליכה קצר מהתחנה, ישנו חניון צמוד). במהלך הלימודים יתקיימו סדנאות סאר (SAR-Sexual Attitude Reassessment Seminar – הערכה מחדש של עמדות בתחום המיני ודה-סנסיטיזציה) וסדנאות קליניות.  


רשימת הקורסים*


* ייעוץ זוגי ומיני                                                    * קשיים בתפקוד המיני והטיפול בהם

* מבוא למיניות האדם                                          * גישות בפסיכותרפיה מינית (כוללCBT )

* מיניות במצבי חולי וזקנה                                  * היבטים רפואיים ופיזיולוגיים של תפקוד מיני

* טיפול מיני בהקשר תרבותי                               * מיניות ומוגבלות לאורך החיים

* טיפול באנשים שנפגעו מינית                          * טיפול באנשים עם התנהגות מינית לא מותאמת ועבריינות מין *פרקטיקום - טיפול וקבלת הדרכה  

 

סגל המרצים
ד”ר טלי גור בוסטנאי, גב’ ליביה דוד, גב' אביבית וגמן שינגרוס, מר גבו וייס, ד"ר שלי ורוד, פרופ’ יואב לביא, ד"ר סוניה לצטר-פאו, ד”ר דניאלה מזור,  גב’ שרי עוז, גב’ לנה קורץ, ד”ר נלי שטיין, ד”ר רוני שטרקשל.
בנוסף ייקחו חלק בתוכנית רופאים ומרצים מומחים אורחים.

תעודה

תלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים וימלא אחר דרישות התכנית תוענק תעודה מטעם היחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה ומרכז “לאורך הדרך” - א.ד.נ.מ. אשר הינה מוכרת ע"י AASECT.

 

 


דמי הרשמה: 300 ש"ח

שכר לימוד: 11,500   לכל שנה אקדמיתפרטים  והרשמה:


This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

טלפון: 9129547/9 04

להרשמה לחצו כאן ¬ התכנית בנויה ומוכרת עפ"י הדרישות המוקדמות להסמכה על ידי האגודה האמריקאית של מחנכים יועצים ומטפלים במיניות (AASECT).

 *ייתכנו שינויים.