טיפול CBT מבוסס מיינדפולנס (הגל השלישי)

מתי ואיפה?
ימי ב'
8:30-13:30
קמפוס שילוב, קריית טבעון

משך ההכשרה
תכנית דו שנתית

קהל יעד
פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים, עובדים סוציאליים, רופאים מומחים, מטפלים בהבעה ויועצים חינוכיים

ניהול אקדמי
ד"ר יסמין פולדר הד

מרכז שילוב מקוצר

אודות התכנית

טיפול CBT הפך בשנים האחרונות לטיפול הרווח והאפקטיבי להתמודדות עם בעיות ומצבים רבים ושונים. זהו הטיפול היעיל ביותר כיום למגוון רחב של קשיים רגשיים ובעיות נפשיות. 
בעשור האחרון התפתח הCBT מהמיקוד בשינוי מחשבתי להכרה בצורך לקבל ולהתבונן. מעבר זה הוביל לתנועה מה- CBT הקלאסי (גל שני) לגישות חדשות הנקראות בשם כולל "גל שלישי".

בשנים האחרונות רווחות בשדה הטיפול גישות טיפוליות שונות, המתבססות על תרגול אינטנסיבי של התודעה (מבוססות מיינדפולנס), אשר מקורו במסורות רוחניות מן המזרח ובראשן המסורת הבודהיסטית. בין הנחקרות ובעלות היעילות המוכחת ביותר ניתן למצוא מגוון של פסיכותרפיות המכונות יחד "הגל השלישי" של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי. כגון: טיפול בקבלה ומחויבות (ACT), הפחתת לחצים וחרדה באמצעות מיינדפולנס (MBSR), טיפול קוגניטיבי מבוסס מיינדפולנס (MBCT), וטיפול מטה-קוגניטיבי (MCT).

במרבית המקומות בהם נלמד טיפול מבוסס מיינדפולנס, הוא מנותק משורשיו העמוקים ומן הפסיכולוגיה הבודהיסטית, ונלמד ככלי לאימון קשבי-תודעתי. התוכנית המוצעת במרכז שילוב, מבקשת לחבר בין השורשים העמוקים של גישות אלו לבין היישומיים הטיפוליים של תרגול מיינדפולנס.

מוצעת בזאת תוכנית לימוד של שנתיים עם אפשרות להמשך לימודים ופרקטיקום להסמכה בשנה השלישית.

תכנית זו הינה פרי פיתוח ויישום של מרכז שילוב ובליווי אקדמי של היחידה ללימודי המשך אוניברסיטת חיפה, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות.

התכנית מוכרת על ידי איט"ה כתכנית הכשרה פורמאלית ב-CBT

התוכנית מוכרת לגמול השתלמות לעובדים סוציאליים.

מטרות התכנית

 • לאפשר תהליך אישי של היכרות עם שיטת הטיפול של CBT מבוסס מיינדפולנס וגישות "הגל השלישי" בטיפול.
 • להניח יסודות משולבים מהפסיכולוגיה הבודהיסטית ועקרונות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי.
 • ללמד הלכה למעשה ולפתח מיומנות מיינדפולנס באמצעות תרגול אישי, זאת בהתאם לפרוטוקול MBSR/MBCT תוך יישמו בפועל.
 • לאפשר התוודעות ויישום כלים טיפוליים בהשראת גישות אלו בעבודה עם מטופלים בקליניקה
 • הדרכה בקבוצה שמטרתה הטמעת כלים אלה בטיפול בקליניקה.
 • להציג את הבסיס התיאורטי והקליני הקושר מיינדפולנס לטיפול בחרדה, דיכאון, הפחתת לחצים וניהול כעסים
 • התנסות ביישום הכלים שנלמדו בקורס דרך התבוננות מחודשת באירועי חיים והתערבויות "כאן ועכשיו"

שימו לב! כדי להתקבל לחברות באיט"ה ולהכרה כמטפלי CBT בתחום מומחיותם יש לעמוד בקריטריונים המפורסמים באתר איט"ה והקריטריונים המפורסמים באתר הזה הם המחייבים: https://www.itacbt.co.il

הערות

 • המעבר לשנה ב' בכל התוכניות תלוי במספר המשתתפים.
 • התכנית מאושרת ע"י  איט"ה.
 • לקבלת הסמכה מאיט"ה, יידרשו הלומדים לעמוד בדרישות איט"ה. תהליך השלמת הדרישות הן באחריות הלומד.

פתיחת שנה נוספת מותנת במספר הלומדים.

פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים, עובדים סוציאליים, רופאים מומחים, מטפלים בהבעה, יועצים חינוכיים, וכל מי שיכול להתקבל לאיט"ה כחבר או חבר מומחה, המעוניינים להרחיב ידע תיאורטי וכישורי טיפול משולב בעבודתם.

קבלה לתכנית מותנית בראיון אישי.

הלימודים יתקיימו בימי ב' בין השעות 8:30-13:30.
סה"כ 250 שעות לימוד אקדמיות.

 • נוכחות – לפחות 80% משעות הלימוד
 • התנסות בקורסים וקריאת החומר הביבליוגרפי

מטלות לסיום שנה א'

המטרה: שילוב בין החומר הנלמד לפרקטיקה בטיפול.

הצגת מקרה בתוך קבוצת ההדרכה שתכלול: תיאור המטופל, הטיפול ותוצאותיו. זאת בעזרת השפה והמונחים של הגישות הטיפוליות שנלמדו בשנה א'

מטלות כתיבה לסיום שנה ב'

המטרה: העמקת הבנת הטיפול תוך רפלקציה עצמית.

הגשת תיאור מקרה מעמיק המתייחס לעבודה הטיפולית בראי הגישות התיאורטיות שנלמדו, כמו גם רפלקציה עצמית על תהליך שעבר המטפל בתקופת הכשרתו דרך הקישור לאירוע הטיפולי הנבחר.

הכשרה מעשית והדרכות

שנה א'

בסוף שנת הלימודים הראשונה, יידרשו התלמידים להציג עבודה טיפולית עם שני מטופלים. העבודה תלווה בהדרכה בקבוצה מהסמסטר השני.

 שנה ב'

עד לסיום השנה השנייה, התלמידים יידרשו לעבודה טיפולית עם עוד 6 מטופלים לפחות. התלמידים ימצאו את מקום ההתנסות שלהם באופן עצמאי, עם תמיכה מטעם מרכז שילוב.

הטיפולים ילוו בהדרכה פרטנית שניתנת מחוץ למסגרת תכנית ההכשרה, ובתשלום ישיר בין המודרך למדריך מחוץ לשכר הלימוד, ובהדרכה קבוצתית שניתנת במסגרת ההכשרה והמשולמת במסגרת שכר הלימוד. *הדרישה כוללת הגשת תיאור מקרה מפורט אחד למדריך הפרטני.

דרישות ההכשרה המעשית לסיום ההכשרה בתכנית

 1. מינימום 75 שעות טיפול ישיר המאושרות על ידי המדריך הפרטני (במסגרת התכנית)
 2. מינימום 25 שעות של הדרכה פרטנית בשנתיים המלצה ל 12 שעות הדרכה פרטנית בשנה א ו-13 שעות הדרכה פרטנית בשנה ב (תשלום מחוץ למסגרת התשלום לתכנית ואינו כלול בעלות הקורס)
 3. מינימום טיפול ב-8 מטופלים בשנתיים (במסגרת התכנית)
 4. 25 שעות הדרכה בקבוצה של עד 4 משתתפים בשנתיים (במסגרת התכנית, כלול בעלות הקורס)

שנה א'

שנת הלימודים הראשונה נפתחת בלימודי פסיכולוגיה בודהיסטית אשר תתווה את הבסיס ללימוד מיינדפולנס על הקשריו השונים והרחבים. בהמשך,  נלמדת יחידה, הבנויה משילוב של תרגול מיינדפולנס ומבוא לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. במסגרת המבוא נלמד את העקרונות התאורטיים והכלים המעשיים העומדים בבסיס טיפול CBT. הלמידה תמשיך ביחידת טיפול בקבלה ומחויבות ACT ובקורס המשלב CBT ו-ACT דרך המודל הטראנסדיאגנוסטי של בארלו. באמצע השנה יצאו הלומדים לרטריט אימון, תרגול והעמקה בין יומיים לחיבור בסיסי הידע של התכנית. לאחר מכן תהיה יחידה של הדרכה קבוצתית (במסגרת התכנית) בה יוכלו התלמידים ליישם ולתרגל את הנלמד במהלך השנה.

שנה ב'

שנת הלימודים השנייה מאפשרת העמקה בתיאוריה ויישום מבחינת הגישה הקוגניטיבית התנהגותית ו"גל שלישי". השנה תיפתח ביחידת העמקה של תיאוריה ויישום טיפולי קוגניטיבי התנהגותי, לאחר מכן נלמד קורס המשגת מקרה על פי שיטת ACT, ונמשיך ליחידה של ויסות רגשי ופסיכופיזיולוגי, המציגה גישות טיפוליות לקשיי ויסות במגוון הפרעות פסיכולוגיות. היא יוצקת יסודות מיינדפולנס אל תוך דיאלוג בין אישי מעמיק, אימון בעבודה מטא-קוגניטיבית ויציאה מחשיבה אוטומטית וסכמות אוטומטיות בסיוע לתהליכי הפרדה קוגניטיבית. התכנית ממשיכה עם יחידת לימוד של פרקטיקה יעילה ומוכחת מחקרית לסימפטומים של דכאון "טיפול קוגניטיבי מבוסס מיינדפולנס" (MBCT), ויחידה המוקדשת ללימוד המשגת מקרה עלפי שיטת ACT. השנה כולה תלווה ביחידת הדרכה קבוצתית והדרכה פרטנית בתחום הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מבוסס מיינדפולנס. באמצע השנה יצאו הלומדים לרטריט אימון, תרגול והעמקה בין יומיים לחיבור בסיסי הידע של התכנית.

מר אורן גרסטנהייבר, מ"אמר עופר כהן, מ"אמר יששכר עשת, מ"א
ד"ר יסמין פולדר הד

תלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים וימלא אחר כל הדרישות האקדמיות של התכנית, תוענק לי תעודת גמר מטעם מרכז שילוב והיחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה.

300 ש"ח

12,700 ש"ח לשנה"ל תשפ"ד

אתר מרכז שילוב: www.shiluv-bodymind.co.il  דוא"ל: merkazshiluv1@gmail.com

טל': 04-9931110, 050-8529455, 050-8529239