תחילת דף אינטרנט, לחץ אנטר כדי לעבור לאזור תוכן מרכזי
תפריט ראשי של האתר

בית ספר לפסיכותרפיה באוריינטציה פסיכואנליטית – שלוחת מבח"ר

תכנית תלת-שנתית

ייעוץ אקדמי: פרופ' רבקה יהב
ניהול וריכוז אקדמי: גב' מאיה מאיר בן יהודה, מ"א
צוות היגוי: פרופ' רבקה יהב, עובדת סוציאלית, פסיכותרפיסטית. מרצה בביה"ס לעו"ס
גב' מאיה מאיר בן יהודה, מ"א, מטפלת בפסיכודרמה, פסיכותרפיסטית, מרצה בביה"ס לטיפול באמנויות
ד"ר עמית פכלר, פסיכולוג קליני מומחה, פסיכותרפיסט, מרצה בתכניות פסיכותרפיה שונות
 
רקע
בית הספר לפסיכותרפיה באוריינטציה פסיכואנליטית פועל קרוב לשלושים שנה, בפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה, ובכשיר לאורך השנים הצמחנו מאות מטפלים בגישה זו. כעת אנו פותחים שלוחה של התכנית עם שותפינו במכללת מבח"ר בבני ברק, במטרה לאפשר למטפלות מוסמכות להמשיך בלימודים מתקדמים, להכיר תיאוריות לעומק ולקבל כלים יישומיים כמטפלות שעובדות במגזר החרדי, וזאת בתנאים המתאימים להשקפת חייהן.

תכנית ההכשרה מאפשרת למטפלות המתעניינות בתחום הטיפול הדינמי להכיר לעומק את יסודות החשיבה הדינמית הפסיכואנליטית  ולהעמיק את ההכרות עם החשיבה התיאורטית הענפה והצומחת, תוך התמקדות בעבודה הקלינית.

במהלך הלימודים נחשפות התלמידות למגוון תיאורטיקנים בתחום, החל מהגותו העשירה והמהפכנית של זיגמונד פרויד והמשך בהתפתחויות לאורך השנים, בחשיבתם של מלאני קליין, דונאלד ויניקוט, וילפרד ביון, היינץ קוהוט, סטיבן מיטצ'ל  ותיאורטיקנים נוספים.

לצד המפגש עם המשגות תיאורטיות מושם דגש רב על התפתחותן האישית והקלינית של התלמידות. שנות הלימוד מלוות בהדרכה הקבוצתית לצד זו האישית. כך מתאפשרת היכרות עם העולם הפנימי והדינאמיקה של המטפל והמטופל בתוך מרחב בטוח, בו יוכלו התלמידות לבחון את הדינמיקה המורכבת המתפתחת מתוך המפגש הבינאישי.

תכנית הלימודים מוכרת על ידי האגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית (IAPP) וע"י האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה (ע"ר).

הקבלה לאיגוד/אגודה היא בהתאם לקריטריונים ולעקרונות שקובעים האיגוד/האגודה ועל המועמדת לבדוק את התאמתה לקריטריונים אל מול האיגוד/אגודה. אין בסיום התוכנית כדי להבטיח למועמדת קבלה אוטומטית לאיגוד/אגודה.

אוכלוסיית יעד
לתכנית מתקבלות עובדות סוציאליות בעלות תואר שני טיפולי, פסיכיאטריות מומחיות ומתמחות, פסיכולוגיות מומחיות ומתמחות מתחומים טיפוליים, מטפלות באמנויות בוגרות תואר ראשון ושני טיפולי.
במקרים חריגים יידונו מועמדות מתחומי טיפול נוספים.
מספר המקומות מוגבל.
 
תנאי קבלה
המועמדות העומדות בתנאים הנ"ל יוזמנו לראיון קבלה (ועדת הקבלה רשאית לא לזמן או לא לקבל את כל המועמדות, המיון ייערך לפי שקול דעתה המקצועית של הוועדה).
התלמידות מצופות לעבור טיפול אישי בגישה פסיכודינמית של שנה לפחות, לפני תחילת הלימודים. עדיפות תינתן לבעלות ניסיון טיפולי במסגרות המוכרות להתמחות קלינית של משרד הבריאות.
 
תכנית הלימודים
הלימודים יתקיימו אחת לשבוע בימי ג', בין השעות 08:30 - 14:00. 
בתכנית משולבים סמינרים מרוכזים בין הסמסטרים, או בסוף שנת הלימודים.
תכנית הלימודים בכל שנה כוללת :
  • הרצאות תיאורטיות (112 ש"א - 4 שעות שבועיות)
  • סמינר קליני (56 ש"א – 2 שעות שבועיות)
  • הדרכה אישית (32 ש"א - 1 שעה בשבוע)
  • סמינרים  מרוכזים (בהיקף שעות משתנה)
דרישות ההכשרה
התלמידה מתחייבת כחלק מדרישות ההכשרה לקחת חלק פעיל בשיעורים ובהדרכות ולהשתלב במקום עבודה מערכתי שמתקיימים בו טיפולים דינמיים ארוכי טווח.
התלמידה נדרשת ל- 80% נוכחות לפחות בשיעורים ובהדרכות ובנוכחות מלאה בכל הסמינרים המתקיימים לאורך הלימודים.
 
התנסות בעבודה בפסיכותרפיה
כל תלמידה נדרשת לקחת חלק במסגרת טיפולית במשך כל שלש שנות הלימוד, במהלכן תטפל לפחות בארבעה מטופלים, עליהם תינתן הדרכה אישית בהיקף של 32 שעות בשנה.
בהתאם לרקע המקצועי של התלמידה ובהתאם לדרישות הקבלה, חלק מהתלמידות ידרשו להשלים התנסות במשך שנתיים לפחות במסגרת של בריאות הנפש המוכרת ומאושרת על ידי צוות התכנית.
 
במידה והתלמידה נדרשת להשלים התנסות בבריאות הנפש, עליה למצוא מקום שבו תוכל להשתלב ולטפל בארבעה מטופלים לפחות בגישה דינמית. מסגרת בריאות הנפש תחשב מסגרת פסיכיאטרית אשפוזית, מרפאה קהילתית או פסיכיאטרית. מסגרת שבה מתקיימים טיפולים פרטניים בגישה פסיכואנליטית המלווה בייעוץ פסיכיאטרי והדרכות פרטניות דינמיות שבועיות. כל מסגרת אשר מוכרת להתמחות פסיכולוגים קליניים תחשב כמסגרת הולמת להכשרה. מקרים חריגים ידונו באופן פרטני והאישור לגביהם מותנה בדיון בוועדת הוראה.
 
עבודת גמר
עבודת הגמר תוגש בתום השנה השלישית ללימודים. במהותה, היא נועדה לתת ביטוי לתהליך הלמידה המתמשך במסגרת התכנית, לשקף תהליכי אינטגרציה בין הקליניקה לתאוריה, דרך נקודת המבט האישית והצומחת של התלמידה/המטפלת.
צוות התכנית ילווה כתיבה זו.
התלמידות יגישו עבודת גמר מקורית - עותק מודפס ועותק במייל. הגשת העבודה וקבלת ציון "עובר" הינם תנאי לקבלת תעודת הגמר. 
 
ייעוץ
לרשות המועמדות והתלמידות עומדת האפשרות להתייעץ עם מנהלת ומרכזת התכנית, גב' מאיה מאיר בן יהודה בכל הקשור ללמידה וההכשרה המעשית החל משלב ההרשמה ועד לסיום הלימודים בתכנית.
 
הרצאות וימי עיון
בכל שנה מארחת התכנית מרצים/ות אורחים/ות מתחומי הפסיכותרפיה, הפסיכואנליזה ומתחומים משיקים, במטרה להביא זוויות ראיה נוספות על הנלמד בתכנית.

סגל המרצים והמנחים בתכנית:

גב' ליטל מור, מ"א

גב' טלי עציון רון, מ"א

ד"ר אליס בר נס

גב' ורד נבו, מ"א

ד"ר עמית פכלר

גב' הדס גייכמן, מ"א

ד"ר שרון נחמני

גב' אורלי צרפתי פרידמן, מ"א

גב' לימור חלמיש, מ"א

ד"ר גילה עפר

גב' מור שחורי סטאל, מ"א                                                               

תעודה
תלמידה אשר תשתתף באופן סדיר בלימודים ותמלא אחר כל הדרישות האקדמיות של התכנית, תוענק לה תעודת גמר מטעם היחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה.
 
דמי הרשמה 
300 ש"ח
 
שכר לימוד 
14,230 ש"ח לשנת הלימודים תשפ"ג

עבור הדרכה אישית תשלם המודרכת ישירות למדריך/ה האישי/ת.