תקשורת ומשחקיות עם ילדים ונוער

פיתוח מיומנויות תקשורת חברתית וקבוצתית בגישת ALP

Active Listening Playground - Level 1

מתי ואיפה?
ימי א'
8:30-14:00
באוניברסיטת חיפה

משך ההכשרה
סמסטר ב'

קהל יעד
עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק, מטפלים באמנות, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, קלינאי תקשורת, ואנשי חינוך

ניהול אקדמי
גב' קרן רוזנבאום, מ"א

ילדים בכיתה

אודות התכנית
תקשורת רפלקסיבית בגישת ALP – Active Listening Playground, הינה שפה, הלך רוח ודפוס חשיבה שפותח על ידי היוצרת קרן רוזנבאום, במטרה לחבר אנשים וקהילות ברחבי העולם דרך מוזיקה ומשחקיות. השפה והכלים המקוריים שבעזרתם ניתן להטמיע אותה בכל מצב תורמים לפיתוח היצירתיות, החיבור והאמפתיה בתקשורת בין-אישית וחברתית. השיטה מיושמת ברחבי העולם בבתי ספר, מחנות פליטים, אקדמיה, ארגונים חברתיים בינלאומיים ומרכזי תרבות. הטמעת התקשורת הרפלקסיבית דרך תודעה מוזיקלית תורמת לפיתוח היצירתיות, החיבור והאמפתיה בתקשורת בין-אישית ותקשורת עם עצמנו ומטמיעה בנו גמישות מחשבתית והרחבת היכולת ליצור שינוי בזמן אמת. חשיבה מוזיקלית אינה מה שאנחנו מכירים רק מהעולם של כלי נגינה, תזמורות ומקהלות, אלא כל תנועה, צליל, שקט, וכוונה נכנסים תחת הגדרת המוזיקה המשקפת.

אופן ההכשרה
בכל מפגש נוצר מרחב (הפלייגראונד)  שבתוכו ניתן לחוות ולהעמיק תהליכים בתוך  קבוצה, בדגש על קבוצות בעלות רקע שונה במצבים תקשורתיים מורכבים. בעזרת תקשורת המבוססת על הקשבה אקטיבית (תקשורת  רפלקסיבית)  לא וורבלית, חושית וחוויתית ניתן ליצור יחד את הסביבה הבטוחה בתוכה כל אחת ואחד יכולים להביא את עצמם באופן אותנטי, אמפתי כלפי העצמי והאחר עם תשומת לב ליחסים שנרקמים מתוך המצבים השונים.

את הכלים של ה-ALP אנו מקבלים דרך הביצוע של תרגילים מוזיקליים. דרך תרגול תקשורת ומשחקיות מוזיקלית אנחנו לומדים להנהיג ולהוביל, לעבוד בצוות, לפתח יצירתיות, וגם לדעת מתי לשחרר ולהיות חלק, להיות בו זמנית מובלים ומובילים. כך ניישם מצב תודעתי המכונה ״משחקיות אינסופית״, המאפשרת לכל אחד להמשיך ולבנות סביבת עבודה וחיים שבתוכה ניתן להכיל ספקטרום רגשות רחב יותר, סביבה המאפשרת למטפלים ואנשי חינוך ליצור תקשורת מודעת, מחברת ומיטיבה בקבוצה בה הם פועלים. 

מטרת התכנית
לפתח מיומנויות תקשורת ומשחקיות עם ילדים ונוער על ידי פיתוח מיומנויות תקשורת חברתית וקבוצתית בגישת ALP –  לשימוש במסגרות טיפוליות וחינוכיות שונות.

קישור לוידאו פלייגראונד שנעשה במרוקו – ALP MOROCCO  
קישור לוידאו פלייגראונד שנעשה בהלסינקי – CAFETERIA OPERAGAME

עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק, מטפלים באמנות, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, קלינאי תקשורת, ואנשי חינוך בעלי תואר ראשון (לפחות).

מועמדים מתאימים יעברו ראיון אישי. מספר המקומות מוגבל. אין צורך בידע מוזיקלי.

יתקיימו 13 מפגשים בסמסטר ב' בשנה"ל תשפ"ד, בימי א' בין השעות 8:30-14:00.
סה"כ 78 שעות לימוד אקדמיות.

  • השתתפות פעילה לפחות ב- 80% מהמפגשים.
  • התנסות מעשית בגישה ועל פי ההנחיות.
  • מילוי משובים באופן שוטף.
  • הובלת פלייגראונד במשותף באירוע הסיום.

תלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים וימלא אחר כל הדרישות האקדמיות של התכנית, יוענק לו תעודת גמר מטעם היחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה.

100 ש"ח

3,600 ש"ח לשנה"ל תשפ"ד

מרכזת התכנית גב' דגנית רייזה פריימן

דוא"ל draize@univ.haifa.ac.il